Lukukampanja – ohjeet opettajalle

Olethan jo ilmoittanut luokkasi tai koulusi mukaan Lue ja lahjoita lukutaito -lukukampanjaan? Jos et, tee se tällä sähköisellä lomakkeella.

Lukukampanjamateriaalit

Ilmoittautumisen jälkeen saat meiltä lisätietoa kampanjan toteuttamisesta ja koulullenne laaditun infokirjeen vanhemmille/huoltajille lähetettäväksi. Alta löydät sähköisessä muodossa olevan kampanjaan liittyvän materiaalin. Lukukampanjaa varten voimme lähettää lapsille myös leimapassit, joiden avulla lukemista voi seurata leimoja keräämällä.

Muistathan kertoa oppilaille, että lukukampanjaan voi osallistua myös ilman sponsoria. Kaikki lapset saavat myös lukudiplomin riippumatta siitä, onko heillä lukusponsoria vai ei.

Ohjeet kampanjan tuottojen keräämiseen

Kun lukukampanja on päättynyt, lahjoituksen voi maksaa suoraan Interpedialle:

  • MobilePaylla lyhytnumeroon 97717. Merkitse kommenttikenttään lapsen koulun nimi.
  • Interpedian tilille FI32 2452 3800 0003 69. Käytä koulun omaa viitenumeroa, joka löytyy koteihin lähetetystä infokirjeestä.  Jos sinulla ei ole viitenumeroa, kirjoita maksun viestikenttään lapsen koulun nimi.
  • suojatulla yhteydellä verkkokauppamme kertalahjoitus-sivulla (linkki avautuu uudelle välilehdelle). Valitse alasvetovalikosta Lue ja lahjoita lukutaito -kampanja ja kirjoita lisätietoihin oppilaan koulun nimi.

Kysyttävää?

Autamme mielellämme kampanjan suunnittelussa ja toteutuksessa. Ole yhteydessä kummi@interpedia.fi tai 040 860 9264 (ma-to 10−15, pe 10-12).

Lue lisää

nepalilainen lapsi, jolla on sininen pipo

Tule kummiksi

Kummina muutat kummilapsen elämän ja mahdollistat koulunkäynnin, turvallisen lapsuuden sekä perheelle riittävän toimeentulon. Tukesi hyödyttää koko yhteisöä ja saat säännöllisesti kuulumisia kummilapseltasi.

Ryhdy kummiksi